Brak miesiączki, nudności, senność, pogorszone samopoczucie, tkliwe piersi, pogorszony apetyt. Wszystko to wskazuje na ciążę. Jeżeli chcemy jednak mieć pewność, musimy zgłosić się do ginekologa. Objawy mogą być mylne, szczególnie u kobiet, które skrycie marzą o dziecku. Zazwyczaj jest to pora, kiedy kobiety sięgają po test ciążowy.

Na czym polega wykonanie testu ciążowego? Kiedy możemy go wykonać?

Test ciążowy daje nam możliwość sprawdzenia czy jesteśmy w ciąży, nawet w przypadku stosowania antykoncepcji. Wykrywa on w moczu kobiety hormon HCG. Jest on wytwarzany po implantacji zarodka w macicy. Po 6-12 dniach od zapłodnienia jest obecny w moczu. Dzwonimy, żeby umówić wizytę i okazuje się, że musimy czekać  kilka dni. Dla osób, które JUŻ chcą wiedzieć czy są w ciąży, doskonałym rozwiązaniem jest test ciążowy. Kupimy go w aptece, jest tani, szybki a prawidłowo wykonany daje nam miarodajny wynik.

Rodzaje testów ciążowych

Podział testów ciążowych że względu na czułość:

 • poniżej 500 IU/I – po 10 dniach od zapłodnienia możemy spodziewać się wyniku pozytywnego
 • 500-800 IU/I – wynik pozytywny zobaczymy po dwóch tygodniach od zapłodnienia
 • powyżej 800 IU/I – najmniej czuły, dodatni wynik pokaże się dopiero po 21 dniach

Jednak jest popularniejszy podział testów ciążowych:

 • paskowy – jest w formie pasków, które należy zanurzyć w moczu
 • strumieniowy – wygląda jak mazak, umieszczamy go bezpośrednio pod strumieniem moczu, wynik otrzymujemy na wyświetlaczy cyfrowym
 • płytkowy – płytka w kształcie prostokąta, dołączona jest do niej pipeta. Dozujemy nią mocz w określone miejsce na teście

Jak prawidłowo wykonać test?

Jeżeli chcemy, aby test pokazał nam wynik prawidłowy ( pozytywny lub negatywny), bezbłędny, musimy przestrzegać paru zasad. Lekarze rekomendują, aby test wykonywać z pierwszego porannego moczu. Wtedy właśnie stężenie hormonu HCG jest najwyższe. Próbkę pobieramy ze środkowego strumienia. Warto także przemyć krocze oraz jego okolice.

 • Test paskowy – Próbkę moczu pobieramy do czystego pojemnika. Pasek testowy należy zanurzyć w pojemniku, kierunek strzałek powinien być w jego stronę. Na pasku widoczna jest linia maksymalnego zanurzenia. Do tego miejsca zanurzamy test. Po paru sekundach pasek się zabarwi, wtedy wyjmujemy go z pojemnika i odkładamy go na czyste miejsce. Wynik możemy odczytać po ok. 3-10 minutach.
 • Test płytkowy – Pobieramy próbkę  do czystego pojemnika. Następnie dołączona do testu pipeta pobieramy kilka kropel moczu i umieszczamy je w miejscu wyznaczonym na teście. Wynik widoczny jest po ok. 3 minutach.
 • Test strumieniowy – Ściągamy z niego końcówkę i umieszczamy bezpośrednio pod strumieniem moczu. Mamy także możliwość oddania moczu do czystego pojemnika i umieszczenia w nim testu.
  Pamiętajmy, żeby przed użyciem testu ciążowego dokładnie przeczytać dołączona do niego ulotkę. Każdy bowiem test ma inną czułość, co wiąże się także z innym czasem odczytu wyniku.

Wskazania do użycia testu ciążowego

Test ciążowy jest zalecany kobietom, które podejrzewają, że są w ciąży i chcą ten fakt potwierdzić. Test ciążowy nie jest inwazyjny, nie występuje ingerencja w ciało kobiety, nie ma możliwości, by pojawiło się uczulenie. Dlatego brak jest przeciwwskazań do jego wykonania. Do niewątpliwych zalet testu należy jego dostępność. Kupimy go w aptekach i supermarketach. Cena również zachęca, ponieważ jest to koszt już od ok. 3zł. Łatwość wykonania, szybki wynik przemawia do kobiet, które chcą wiedzieć, czy ich objawy świadczą o ciąży.

Test ciążowy a jego wady

Zdarzyć się może fałszywy wynik ( pozytywny lub negatywny). Najczęściej bywa tak, gdy test jest zrobiony w krótkim czasie od zapłodnienia. Może także zdarzyć się sytuacja, że nie przeczytaliśmy ulotki i wykonaliśmy test intuicyjnie. Test także może być uszkodzony, dlatego warto kupić go w aptece. Bez względu na to, który test ciążowy wybierzemy ważne jest, abyśmy uważnie przeczytały ulotkę i postępowały zgodnie z instrukcją w niej podanej. Unikniemy wtedy rozczarowania. Pamiętajmy także o wizycie u ginekologa, który potwierdzi ciążę.  Wszak test jest tylko testem, zawsze może dojść do pomyłki. Tylko badanie ginekologiczne daje nam 100% pewność, że jesteśmy w ciąży.

Comments are closed.