Jęczmień to torbielowata infekcja powieki występująca w postaci ropnia. Wyróżniamy dwa rodzaje jęczmienia: zewnętrzny oraz wewnętrzny. Infekcja jest spowodowana zakażeniem gronkowcowym na brzegach powiek, gruczołach przyrzęskowych i tarczkowych.

Co to jest jęczmień?

Jęczmień na oku jest grudkowym ropniem jednego bądź kilku gruczołów, których ujście znajduje się na powiece. W większości przypadków jęczmień znajduje się przy linii rzęs na zewnętrznej powiece, jednak zdarzają się również przypadki, kiedy jęczmień występuje wewnętrznie. Jęczmień atakuje obie płci w takim samym stopniu, niezależnie od wieku. U niektórych występuje podatność na nawracanie dolegliwości, zwłaszcza u dzieci. Na szczęście nie uszkadza wzroku pacjenta, a jedynie w przypadku znacznego obrzęku powieki może ograniczać pole widzenia.

Jak powstaje?

Pierwszą fazą rozwoju jęczmienia jest zaczerwienienie na brzegu powieki, które lekko boli i swędzi. Następnie owe zaczerwienienie zaczyna rosnąć i przekształca się krostę, która wypełniona jest ropą. Warto pozbywać się problemu, gdyż nieleczony jęczmień może zamienić się w gradówkę.

Przyczyny powstawania jęczmienia

Jęczmień jest ropniem wywołanym przez bakterie, które dostają się do błony śluzowej np poprzez zatarcie powieki brudnymi dłońmi. Istotne jest również, że przebywanie w oparach dymu papierosowego oraz środków chemicznych zwiększa ryzyko pojawienia się jęczmienia.

Pozostałe czynniki wpływające na pojawienie się jęczmienia:

 • źle dopasowane kosmetyki do demakijażu lub niestaranne zmywanie makijażu
 • niestaranne usuwanie makijażu
 • noszenie soczewek kontaktowych
 • łojotokowe zapalenie skóry lub trądzik różowaty
 • dotykanie, tarcie oczu brudnymi rękoma

Jęczmień na oku – objawy

Jęczmień to niewielka grudka z wyraźnym żółtym czubkiem. Po kilku dniach od jego pojawienia pęka on samoistnie i częściowo się oczyszcza. Resztki wydzielającej się ropy należy starannie wycisnąć. Należy również przy pomocy namoczonego płatka kosmetycznego usunąć strupki, które mogły się utworzyć wokół jęczmienia.

Charakterystyczne objawy:

 • obrzęku powieki
 • łzawienia
 • bólu brzegu powieki
 • zwiększonej wrażliwości na światło
 • wydzielina ropna, która wydostaje się na zewnątrz wzdłuż rzęs (jęczmień zewnętrzny), ale czasem do wewnątrz, pod powiekę (jęczmień wewnętrzny)

Rodzaje jęczmienia

 • Jęczmień zewnętrzny – wywołany przez gronkowcowe zapalenie gruczołów Zeissa lub gruczołów Molla. Atakuje zewnętrzną powiekę, ma postać czerwonej i bolesnej plamki, która będzie napuchnięta i tworzy różowy lub żółty czubek. Wirus dojrzewa na powiece przez kilka dni, a następnie samoistnie pęka i zasycha.
 • Jęczmień wewnętrzny – wywołany zapaleniem gruczołów tarczkowych (Meiboma). W porównaniu do jęczmienia zewnętrznego, ten bywa bardziej bolesny, natomiast o wiele mniej widoczny. Zauważyć go można w momencie podniesienia powieki, na której znajduję się żółta grudka, która nie pęka, a samoistnie zanika w przeciągu najczęściej czterech dni.

Jęczmień i jego leczenie

Co to jest jęczmień
Co to jest jęczmień

Podczas pęknięcia dojrzałego jęczmienia, które następuje po około czterech dniach (zależy od jego rodzaju) wydziela się z niego ropa, po której może zostać jakiś strupek, lecz po kilka dniach rana sama się goi. Pęknięcie jęczmienia można przyspieszyć przez przykładanie do powieki ciepłych kompresów lub maści. W warunkach domowych można przyrządzić wilgotne kompresy z wykorzystaniem świeżej pietruszki lub ziela świetlika. Takie nakłady należy stosować kilka razy dziennie, przez 10-15 minut. Pomagają one zmniejszyć odczyn zapalny oraz ból. Jeżeli po dwóch dniach domowego leczenia jęczmień nie chce ustąpić, konieczna będzie wizyta u specjalisty. Przy nawracających jęczmieniach lekarz okulista może zastosować kurację antybiotykową. Gdy typowe leczenie zawodzi konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna.

Nie stosujemy rumianku na oczy!

Czy można jakoś zapobiec jego występowaniu?

Przed jęczmieniem może ochronić nas przede wszystkim dbanie o odpowiednią higienę, czyli częste mycie rąk. Przed zaśnięciem nie wolno nigdy zapominać o starannym demakijażu naszych oczu, jak i całej twarzy. Nasze oczy nie lubią też przebywania w zadymionych pomieszczeniach. Pamiętajmy o niepożyczaniu kosmetyków oraz o wyrzuceniu tych, których termin przydatności do użycia już minął. Warto również wspomnień o dezynfekcji soczewek kontaktowych!

Comments are closed.