Zespół Alicji w Krainie Czarów objawia się głównie halucynacjami, doświadczaniem iluzji związanych z percepcją ciała, poczuciem czasu, a nawet prędkości.

Zespół Alicji w Krainie Czarów

Syndrom Alicji w Krainie Czarów związany jest z chwilowym zniekształceniem odbioru rzeczywistości: rzeczy wydawać się mogą mniejsze lub większe, części ciała obce, a otaczający świat – nieco nierealny. Choć sama nazwa schorzenia może wydawać się dość pozytywna, to realia są całkiem inne. Defekt takiego syndromu bywa bardzo uciążliwy dla pacjenta. Szczególnie niekomfortowe uczucie nadchodzi wtedy, gdy osoba chora ma w pełni zachowany wgląd, rozumie, że to co widzi w rzeczywistości wygląda zupełnie inaczej.

Syndrom Alicji w Krainie czarów, występuje najczęściej u małych dzieci, lecz po jakimś czasie samoistnie ustępuje. Może on jednak zdarzyć się w dowolnym wieku i, czemu nietrudno się dziwić, objawy zespołu Alicji w Kranie Czarów mogą doprowadzać do dość znacznego zaniepokojenia.

Jak rozpoznać syndrom Alicji w Krainie Czarów?

Za romantyczną nazwą kryje się poważne zaburzenie psychiczne. Zespół Alicji w Krainie Czarów (AIWS) po raz pierwszy został opisany w 1952 roku przez Lippmana i nazwany w 1955 roku przez Todda. Objawy tego syndromu występują głównie rano, po przebudzeniu. Samo zaburzenie dotyczy przede wszystkim dzieci w wieku od 5 do 10, jednak nie wyklucza się, że pojawi się w dowolnym wieku. Występuje też u ok. 20% pacjentów cierpiących na migrenę. Uważa się, że przyczyną Syndormu Alicji w Krainie Czarów jest nadwrażliwość pewnych obszarów mózgu. Dotyczy to obszarów w obrębie płatów potylicznych, które odpowiadają za widzenie, a także płatów ciemieniowych, które odpowiedzialne są za rozpoznanie kształtów i rozmiarów.

syndrom Alicji w Krainie Czarów AIWS
syndrom Alicji w Krainie Czarów AIWS

U osoby chorującej na zespół Alicji w Krainie czarów, pojawiają się m.in. takie objawy jak depersonalizacja, omamy, halucynacje, błysk światła, zaburzenia równowagi, zaburzenie czasu, widzenia, przejściowa ślepota. W przebiegu zespołu Alicji w Krainie Czarów pacjent może być też przekonany, że otaczające go rzeczy znajdują się bliżej (pelopsje) lub dalej (telopsje) niż w rzeczywistości są.

Przyczyny występowania syndromu AIWS

Dolegliwości, które występują u pacjentów chorujących na zespół Alicji w Krainie Czarów są na tyle nietypowe, że już wielu badaczy poszukiwało przyczyn tychże zaburzeń. Jednakże do tej pory nikomu nie udało się odkryć, co jest bezpośrednio odpowiedzialne, za występowanie takiego problemu. Koncepcji na temat występowanie owego syndromu jest wiele – jedni są przekonani, że odpowiedzialne są za to problemy związane z migreną. Drudzy natomiast mówią, że prowokować nietypowe dolegliwości może nieprawidłowa czynność elektryczna komórek nerwowych. Poza wymienionymi teoriami, pojawia się także pomysł, że syndrom występuje po ataku padaczki, bądź udaru mózgu.

Diagnostyka syndromu Alicji w Krainie Czarów

Niestety, nie ma jakiegoś jednego badania, który mógłby wykluczyć u pacjenta takie schorzenie. Jeżeli podczas wizyty u lekarza są wykonywane jakiekolwiek badania, to tylko po to, aby można było wykluczyć inne, nie porządane schorzenia, które mogłyby być przyczyną pojawiania się nietypowych dolegliwości – takich jak np. guz mózgu.

Jak wygląda leczenie AIWS?

Mimo że objawy Zespołu Alicji w Krainie Czarów mogą bardzo niepokoić – są ogólnie niegroźne. Najczęściej występuje u najmłodszych pacjentów, gdzie po czasie samoistnie ustępuje. Jednak w trakcie napadów syndromu AIWS zaleca się zaczerpnąć kilka głębokich oddechów, odpoczynek i spokojne przeczekanie. W większości przypadków, chorujący na schorzenie udają się na terapie do poradni psychologicznych.

Comments are closed.