Dieta śródziemnomorska obecnie uznawana jest za najzdrowszą dietę świata. Znana od lat i kultywowana przede wszystkim przez Greków, Włochów oraz Hiszpanów. Wszelkie badania naukowe jednoznacznie potwierdzają, że stosowanie diety śródziemnomorskiej ma korzystny wpływ na zdrowie, a także wspomaga odchudzanie.

Czym jest dieta śródziemnomorska?

Dieta śródziemnomorska to najzdrowsza dieta świata. Oprócz korzystnego wpływu na zdrowie i organizm, wspomaga również odchudzanie. Od lat kultywowana przez Greków, Włochów, Hiszpanów, a nawet Francuzów z południa. Dieta głównie opiera się na spożywaniu owoców, warzyw oraz nasion zbóż, a wszystko w towarzystwie ciemnego pieczywa oraz lampki czerwonego wina.

Ludność zamieszkująca tereny basenu Morza Śródziemnego, dzięki stałemu dostępowi do świeżego pożywienia, wypracowała sobie zdrowe nawyki żywieniowe. Mówi się, że dieta śródziemnomorska to złoty środek na poprawę samopoczucia, zdrowia oraz sposób na długie życie. Dla osób, które stosują dietę śródziemnomorską, na pierwszym miejscu stoi spożywanie zdrowych, roślinnych źródeł tłuszczu. Mimo że nie opiera się ona głównie na odchudzaniu, to efekty zdrowotne podczas jej stosowania potrafią zaskoczyć.

Dzięki temu, że dieta ma korzystny wpływ na zdrowie oraz organizm człowieka, zyskała popularność nie tylko dla tamtejszej ludności. Grono jej fanów ciągle się powiększa. Eksperci, którzy wykonywali wszelakie badania nad dietą, nie mają wątpliwości. Osoby, które na stałe wprowadzają dietę śródziemnomorską do swojej codzienności, cieszą się zdrowiem oraz długim życiem.

Zasady diety śródziemnomorskiej – na czym się opiera?

Dieta śródziemnomorska przede wszystkim opiera się na spożywaniu lokalnych produktów i zdecydowanie odradza się spożywanie przetworzonej żywności. Istotne jest również ograniczenie spożywania czerwonego mięsa, co można zastąpić dużą ilością ryb oraz owoców morza. Ludzie stosujący dietę śródziemnomorską bazują na ziołach, naturalnych przyprawach oraz na oliwie z oliwek. Bezwzględnie do każdego posiłku wprowadza się świeże owoce oraz warzywa. Dodatkiem do całej diety jest ciemne pieczywo oraz umiarkowana ilość czerwonego wina.

Tak prezentujące się zasady diety śródziemnomorskiej, wskazują na bogactwo diety w błonnik pokarmowy, zdrowe kwasy tłuszczowe oraz witaminy i przeciwutleniacze. Wszystkie składniki wspólnie mają prozdrowotne działanie na zdrowie oraz organizm. Przestrzeganie diety nie sprawia trudności, ponieważ nie jest ona restrykcyjna, a wręcz smaczna, urozmaicona oraz przyjemna.

Kto powinien stosować dietę śródziemnomorską?

Nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania diety śródziemnomorskiej przez osoby kompletnie zdrowe i szczupłe. Jest ona po prostu zdrową, codzienną dietą, która korzystanie wpływa na nasze zdrowie. Jednak znalazła ona swoje zastosowanie w zapobieganiu oraz leczeniu chorób sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy. Ma ona również ochronny wpływ na naczynia krwionośne, poprzez spożywanie dobrej jakości tłuszczów roślinnych. Dzięki znacznemu ograniczeniu spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego, zmniejsza ona ryzyko zawału, miażdżycy i hipercholesterolemii.

Wady i zalety diety

Dieta śródziemnomorska, jak każda inna, posiada swoje wady oraz zalety. Jednak posiada ona znacznie więcej zalet. Wady, które towarzyszą diecie śródziemnomorskiej to przede wszystkim wysokie koszty. W trakcie jej stosowania istnieje konieczność kupowania najlepszych gatunków ryb, orzechów oraz oliwy. Wykluczyć trzeba spożywanie słodyczy oraz białego pieczywa. Dodatkowo, stosowana przez osoby otyłe lub z nadwagą, wymaga czasu, aby osiągnąć pożądany efekt. Wszystko dlatego, że nie jest ona stricte dietą odchudzającą, lecz wprowadzającą zdrowe nawyki żywieniowe. Natomiast lista zalet diety śródziemnomorskiej jest znacznie dłuższa. Do zalet należą m.in.:

  • jedno i wielonasycone kwasy omega-3, błonnika, witaminy E oraz C oraz selenu
  • utrata masy ciała i brak efektu jojo
  • poprawa profilu lipidowego
  • obniżenie poziomu triglicerydów
  • niewielkie spożycie soli
  • duża ilość antyoksydantów pochodzących z produktów roślinnych
  • obniżenie zachorowalności na choroby układu krążenia, cukrzycę czy nowotwory
  • można ją stosować całe życie
Comments are closed.