Masturbacja, czyli onanizowanie się, jest dla wielu osób tematem tabu. W obecnych czasach masturbacja towarzyszy wielu ludziom na porządku dziennym – nie ważne, czy to kobieta, czy mężczyzna, czy singiel/singielka, czy osoba w związku.

Czym jest masturbacja?

Ładnie mówiąc masturbacja, która inaczej nazywana może być onanizowaniem się lub samogwałtem, to nic innego niż samodzielne pobudzenie własnych narządów płciowych. Ma ona na celu zaspokojenie własnych potrzeb, bez udziału drugiej osoby. Do onanizmu można używać zarówno własnych dłoni, jak i różnego rodzaju gadżetów.

W większości przypadków przy onanizowaniu się, towarzyszą myśli erotyczne. Wyobraźnia prowadzi do rzeczy o takiej treści, w celu podniecenia seksualnego. Masturbacja pomaga rozładować stres i napięcie dnia codziennego, a także jest świetną formą gry wstępnej.

wibrator
wibrator

Najczęściej praktykowana jest w młodości – w okresie dojrzewania. Jest to czas  przymusowej abstynencji seksualnej. Jednak dotyczy ona ludzi na każdym etapie ich życia – poczynając od dzieciństwa aż po starość. Aktu masturbacji można dokonywać świadomie lub przez sen, w czasie snu erotycznego, który wywołuje w ciele podniecenie.

Wpływ masturbacji na organizm

Wiele osób zapewne zastanawia się, czy onanizm jest zły. Po głowie krążą pytania czy masturbacja wskazuje na niedojrzałość psychiczną i słaby charakter. Jednak wbrew pozorom masturbacja ma swoje zalety, pod warunkiem gdy nie jest nałogowym uzależnieniem, czy patologią.

U wielu ludzi, głównie młodych, onanizacja jest pewnego rodzaju odstresowaniem. W ten sposób mogą wyładować swoje napięcie czy lęki. Nie jest to jednak pożądane zachowanie i może mieć przykre konsekwencje w późniejszym życiu seksualnym. Onanizm powinien służyć do rozładowania napięcia wyłącznie erotycznego – a nie nerwowego.

Zalety masturbacji

Masturbacja nie tylko zastępuje stosunek seksualny, ale według coraz większej ilości badań – może mieć działanie prozdrowotne i rozwijające seksualne umiejętności. Onanizowanie się samo w sobie nie jest groźne dla zdrowia. Nie prowadzi to do uszkodzenia ciała czy wystąpienia niebezpiecznych schorzeń. O jej negatywnym działaniu mówimy dopiero wtedy, gdy dochodzi do uzależnienia się od tego aktu – wtedy problem leży w psychice.

Oto kilka zalet masturbacji:

 • Masturbacja to bezpieczny seks
 • Dzięki masturbacji możemy rozładować towarzyszące nam napięcie
 • Masturbacja wpływa również na lepsze zasypianie
 • Działa przeciwbólowo – wpływają na to hormony szczęścia – endorfiny
 • Dzięki orgazmowi Twoja skóra staje się bardziej ukrwiona, a co z tym idzie – jędrna
 • Masturbacja u kobiet korzystnie wpływa na mięśnie Kegla – mięśnie dna miednicy
 • Częste masturbacje u mężczyzn wpływa korzystnie na jakość plemników

Masturbacja – skutki uboczne

Masturbacja, która na ogół jest przyjemnym doznaniem, może nieść za sobą kilka negatywnych konsekwencji. Skutkami są głównie erotomania lub uzależnienie od seksu. Zdarza się, że masturbacja jest uprawiana kilka lub kilkanaście razy dziennie. Jest to nazywane poważnym uzależnieniem, a cały problem ma podłoże w psychice. U osób uzależnionych występują dodatkowo zaburzenia psychiczne i lękowe.

Oto główne objawy uzależnienia od masturbacji:

 • Masturbacja staje się najważniejszą aktywnością w ciągu dnia
 • Uzależniony nie jest w stanie myśleć o niczym innym, tylko o tym, aby się onanizować
 • Dochodzi do onanizowania się kilka do kilkunastu razy dziennie
 • Do masturbacji dochodzi nie tylko w domu, ale i pracy, toaletach publicznych itp
 • Masturbacja staje się bardziej atrakcyjniejsza od normalnego stosunku seksualnego
 • Dochodzi do rezygnacji z życia rodzinnego, towarzyskiego
Comments are closed.