Sterylizacja suczki, jest dla właścicieli czworonogów ważną kwestia do przemyślenia. Ma ona na celu zmniejszenie ilości ciąży, jest skuteczną formą antykoncepcji. Nie każdy ma przecież warunki, by zapewnić opiekę gromadce piesków. Problematyczne jest także znalezienie nowych właścicieli dla małych pupilów. Z tego powodu fundacje i schroniska są przepełnione, a wielu milusińskich ginie bez śladu. Brak wiedzy na temat sterylizacji suczki zniechęca właścicieli samic do tego zabiegu.

Czym jest sterylizacja suczki oraz kiedy może ją wykonać?

Sterylizacja suczki jest zabiegiem chirurgicznym, który polega na podwiązaniu i podcięciu jajowodów, dzięki czemu nie ma możliwości zajścia w ciążę. Kastracja polega na całkowitym usunięciu jajników, jajowodów oraz macicy. Lekarze zalecają, aby zabieg odbył się minimum półtora miesiąca po pierwszej cieczce, po osiągnięciu dojrzałości płciowej.

Jak się przygotować do sterylizacji suczki?

Przed zabiegiem sterylizacji suczki, nie możemy szczepić ani odrobaczać psa. Niewskazane są kąpiele, które mogą obniżyć odporność. Że względu na znieczulenie, suczka musi być na czczo – oznacza to, że nie powinna spożywać pokarmów przez ok. 12 godzin. Możemy jedynie podawać wodę. Ważne również jest to, by nasz pupil wcześniej się wypróżnił.

Jakie badania lekarz wykonuje przed zabiegiem oraz jego przebieg?

Podstawowym badaniem, które lekarz wykonuje jest morfologia krwi. Dodatkowo badania biochemiczne, pokażą czy zwierzę może być poddane narkozie. Ważne również jest osłuchanie psa oraz sprawdzenie jego kondycji. Można wykonać także badanie EKG. Sterylizacja suczki dzieli się na 2 metody:

  • tradycyjna – rozcięcie jamy brzusznej od pępka do kości łonowej. Wiąże się to z dłuższym okresem rekonwalescencji,
  • małych cięć – lekarz wykonuje małe nacięcia (ok.4-5 cm). Powrót do zdrowia jest stanowczo szybszy, zmniejszone ryzyko komplikacji.

Zabieg odbywa się pod narkozą. Najczęściej wykonywany jest metodą cięć. Gdy suczka się wybudzi podawane są środki przeciwbólowe oraz antybiotyk. Nie ma konieczności pozostania w gabinecie weterynaryjnym. Całość trwa 1-2 godziny.

Jak dbać o pupila po zabiegu?

Że względu na ingerencję chirurgiczną, przez pewien czas konieczne jest podawanie środków przeciwbólowych. Musimy uważać, żeby suczka nie lizała i nie dotykała ran. Warto zapewnić samicy spokojne oraz ciepłe miejsce. Nie powinniśmy także zostawiać jej samej. Po kilku godzinach możemy podać niewielkie ilości wody, dopiero po około 12 godzinach możliwe jest podanie mokrej karmy. Zwróćmy także uwagę na to, by suczka nie skakała, zwiększa to ryzyko uszkodzenia ran lub zerwania szwów. Po ok. 10 dniach, gdy nie ma żadnych komplikacji można ściągnąć szwy.

Wskazania do zabiegu sterylizacji suczki:

  •  chęć uzyskania skutecznej antykoncepcji dla suczki
  • ograniczenie uciążliwych zachowań ( ucieczki, agresja, nerwowość)
  •  urojone ciąże.

Przeciwwskazania do zabiegu sterylizacji suczki:

  • choroby i wady serca
  • zły stan zdrowia
  • osłabienie organizmu

Sterylizacja suczki – wady i zalety zabiegu

Jak w przypadku większości zabiegów,tak samo w przypadku sterylizacji suczki prócz zalet, są również wady. Ostateczną decyzje o sterylizacji suczki, podejmuje właściciel czworonoga wraz z lekarzem, na podstawie wykonanych wcześniej badań.

Zalety sterylizacji suczki

Główną zaletą sterylizacji jest oczywiście skuteczna i trwała antykoncepcja. Koszt zabiegu jest niższy w porównaniu z kastracją. Wiąże się to z krótszym czasem zabiegu, mniejsza ilością użytych narzędzi i opatrunków. Pupil znajduje się stosunkowo krótko pod narkozą, szybciej może wrócić do domu. Okres rekonwalescencji jest krótki.

Wady sterylizacji suczki

Występuje ryzyko powikłań pozabiegowych – szkodliwy wpływ narkozy. Możliwe są także komplikacje związane z użyciem narkozy, dlatego tak ważne są badania przed sterylizacją. Może pojawić się skłonność do tycia, ważna w tym przypadku jest prawidłowa dieta.

Koszt sterylizacji suczki zależny jest od miasta, renomy gabinetu weterynaryjnego oraz od wagi i wielkości psa. Małe suczki możemy wysterylizować za ok. 200 zł . W przypadku dużych ras koszt wzrasta do 700 – 800 zł Gdy zdecydujemy się na sterylizację, warto znaleźć weterynarza o dobrej opinii. Na miejscu zwróćmy uwagę na czystość gabinetu oraz narzędzi. Ważne jest, aby weterynarz wykonał komplet badań, żeby uniknąć komplikacji w trakcie i po zabiegu. Zdrowie naszego psa jest przecież najważniejsze.

Comments are closed.