Biżuteria co pewien czas wymaga czyszczenia. Aby to zrobić mamy 2 wyjścia, udać się do „złotnika” lub wykorzystać domowe patenty.  Zdradzamy sprawdzone sposoby które są szybkie, tanie i skuteczne.

Kamienie szlachetne

Szmaragdy, diamenty, szafiry, czy rubiny często tracą swój blask. Aby to zrobić wystarczy dokładnie wypolerować szmatką kamień. Można również biżuterię z kamieniami namoczyć w letniej wodzie z mydłem, oraz kilkoma kroplami amoniaku. Wyjątkiem jest OPAL – ten kamień źle znosi wahania temperatury, dlatego używamy tylko letniej wody.

Jak czyścić złotą biżuterię?

W przypadku złota, jest kilka pomocnych produktów które poradzą sobie z zabrudzeniami:

  • Popiół z papierosów/cygar
  • Proszek do pieczenia – nałożyć na wilgotny wacik i polerować
  • Corega Tabs – należy tabletkę rozpuścić i włożyć do roztworu biżuterię, następnie wypolerować szmatką z irchy
  • Sok z cebuli – genialnie radzi sobie ze zmatowiałym złotem. Biżuterię należy nasmarować sokiem z cebuli, następnie po kilku godzinach wypolerować.

Jak czyścić srebrną biżuterię?

Srebrną biżuterię możemy oczyścić za pomocą:

  • Rzadko noszone srebro przechowuj w czarnej bibule, lub folii aluminiowej aby nie ściemniały
  • Aby odzyskać połysk sztućców czy biżuterii ze srebra należy czyścić je zwykłą białą pastą do zębów. Najlepiej taką czynność wykonywać przy pomocy miękkiej szczoteczki do zębów.

Jak czyścić perły?

Perły wymagają ostrożnej pielęgnacji. Z uwagi na to iż kwasy takie jak amoniak mogą trwale je uszkodzić. Perły należy namoczyć w delikatnym roztworze wody z płatkami mydlanymi, następnie osuszyć na papierze. Nosząc perły unikaj pryskania ich lakierem do włosów, czy perfumami.

Jak czyścić bursztyny?

Aby umyć bursztyn, należy tak jak w przypadku pereł, używać tylko wody z płatkami mydlanymi. Bursztyn w wodzie powinien znajdować się kilka minut ,aby nie stracił połysku.  Nie wolno do mycia stosować alkoholi, rozpuszczalników.

Jak czyścić biżuterię drewnianą?

Jedynym sposobem, jest zabezpieczenie takiej biżuterii lakierem bezbarwnym, który można umyć lub polerować wilgotną szmatką.

Comments are closed.