Alergolog, to lekarz, który przede wszystkim zajmuje się chorobami wywoływanymi przez alergeny. Są to antygeny rozprzestrzenione w środowisku, które wywołują reakcję alergiczną. Na podstawie opisanych przez pacjenta objawów, stawia on diagnozę oraz wdraża odpowiednie leczenia.

Alergolog – czym się zajmuje? Co leczy?

Alergolog, to lekarz specjalizujący się w alergologii, czyli w dziedzinie medycyny, która zajmuje się rozpoznaniem oraz leczeniem chorób wywoływanych przez alergeny. Oprócz rozpoznawania oraz leczenia chorób wywoływanych przez alergeny, alergolog specjalizuje się również w diagnostyce i leczeniu astmy. W skrócie, leczy on wszystkie choroby o podłożu alergicznym, czyli m.in.: astma alergiczna, kaszel alergiczny, katar sienny, angina alergiczna, pokrzywka alergiczna, demografizm, alergie pokarmowe, alergiczne zapalenie zatok, alergiczne zapalenie ucha oraz spojówek.

Przez co może być wywołana alergia?

Wraz z postępem cywilizacji pojawiło się sporo problemów związanych z alergiami. Jest to bardzo uciążliwy problem dla chorego, ponieważ zmaga się on z nieprzyjemnymi objawami. Alergia wywołana może być przez kilka różnych alergenów, np.:

  • alergeny wziewne – substancje, które wdychane są razem z powietrzem
  • alergeny pokarmowe – występujące w produktach spożywczych substancje
  • alergeny kontaktowe – wywołują reakcję uczuleniową po zetknięciu ze skórą
  • leki – najczęściej niesteroidowe leki przeciwzapalne, antybiotyki

Bez specjalistycznej wiedzy, pacjent nie będzie w stanie sam określić z jakimi alergenami ma do czynienia. Dlatego też, w razie wystąpienia niepokojących objawów, należy koniecznie umówić się na wizytę do alergologa, który pomoże w walce z alergią.

Kiedy udać się do lekarza?

Alergeny najczęściej dają o sobie znać w określonych porach roku. Jeśli zauważalne są te same, dokuczliwe objawy, które okresowo się powtarzają, konieczna będzie wizyta u alergologa. Do wizyty skłonić powinny takie objawy jak np.:

  • napady kichania
  • wodnisty katar
  • łzawienie oczu
  • zaczerwienienie oczu
  • świąd nosa

Jednak w sytuacji, kiedy pacjent odczuwa niepokojące objawy po spożyciu określonego produktu albo zetknięciu się z daną substancją, konieczna będzie natychmiastowa wizyta, bez zwlekania z czasem. Można się wtedy spodziewać m.in. świądu skóry, wysypki, bąbli, duszności, wymiotów oraz biegunki. Aby udać się na wizytę w przychodni, konieczne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. W przypadku wizyty prywatnej, należy liczyć się z dodatkowymi kosztami jakimi będą badania.

Comments are closed.