Kręcone, proste, krótkie czy długie niezależnie od tego jakie włosy posiadamy, należy o nie dbać. Często jednak w sklepie podczas zakupu, odruchowo sięgamy po ulubiony szampon czy odżywkę nie zwracając uwagi na to, do jakiego typu włosów się nadaje. Czy znasz swoją porowatość włosów? Czym ona właściwie jest?

Porowatość włosów – o co w tym chodzi?

Porowatość włosów pozwala nam określić jaki typ włosa posiadamy,  określa nam również stopień rozchylenia łusek włosa. Porowatość włosów dzielimy na niską, średnią oraz wysoką, i według tego rodzaju jesteśmy w stanie dobrać odpowiednią pielęgnację. Wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji włosów, będzie dawało efekty w postaci pięknych, zdrowych i mocnych włosów. Dodatkowym atutem będzie uzyskanie wskaźnika skrętu. Warto tutaj również dodać, że oprócz kosmetyków dobranych do porowatości, można także dobrać odpowiednie szczotki, grzebienie czy sposób mycia.

Rodzaje porowatości włosów – co określają?

Prostowanie, czesanie, wilgoć czy farbowanie bardzo często wpływa na nasze włosy. Podczas prawidłowo dopasowanej pielęgnacji, mamy szansę zabezpieczyć włosy, a także zadbać o to, aby na co dzień były gładkie i puszyste. Wyróżniamy 3 rodzaje porowatości włosów:

  • Niskoporowate – włosy niskoporowate charakteryzują się niewielkim stopniem rozchylenia łuski.  Osoby z tym rodzajem porowatości mają bardzo ułatwione zadanie jeżeli chodzi o pielęgnacje, ponieważ  jest to najmniej wymagający typ włosa. Z reguły takie włosy bez wielkich ingerencji są  gładkie, błyszczące i lekkie. Minusem niskoporów jest trudność z uzyskaniem dużych objętości, i odbicia u nasady. Łatwo takie włosy przeciążyć, co powoduje widoczne „oklapnięcie”.  Niskopory bardzo lubią się przetłuszczać, dlatego wskazane jest stosowanie peelingów do skóry głowy.
  • Średnioporowate – najczęstszy typ włosa, który charakteryzuje się średnim stopniem odchylenia łuski – chrapaowatością, matowością, lubią się również odkształcać. Średniopory bardzo lubią równowagę P-E-H ( proteiny-emolienty – humektanty). Za sprawą odpowiedniej pielęgnacji jesteśmy w stanie uzyskać objętość, blask i miękkość.  Prawidłowa pielęgnacja i zachowana równowaga PEH, może również być połączona z próbą wydobycia skrętu czy fal.
  • Wysokoporowate – typ włosa w której łuska jest najbardziej rozchylona. Przy braku odpowiedniej pielęgnacji, włosy są trudne do  „ujarzmienia”. Wysokopory bywają suche, matowe, szorstkie, łamliwe i nie miłe w dotyku. Bardzo lubią tworzyć kołtuny, ciężko się je rozczesuje oraz sprawiają wrażenie zniszczonych. Wysokopory są bardzo wymagające w kwestii pielęgnacji, ciężko z nich wydobyć blask, efekt tafli czy połysk i delikatność.  Taki typ włosów z kolei bardzo lubi mycie metodą O-M-O (odżywka – mycie – odżywka ). Do mycia włosów należy zastosować szampony/odżywki bez silikonów, a następnie dodatkowo warto pomyśleć o nawilżeniu. Osoby z wysokoporowatością powinny zrezygnować z suszenia, prostowania czy intensywnej stylizacji, a w ramach dodatkowej pielęgnacji zastosować olejowanie. Wysokopory bardzo często mają tendencje do puszenia i  skrętu, bywają bardzo oporne w kwestii zapuszczania.

Test na porowatość włosów

Określenie porowatości włosów jest bardzo prostym zadaniem. Oprócz obserwacji swojego włosa można również wykonać domowy test na porowatość włosów. Aby to zrobić należy umieścić swój włos w pełnej szklance wody i obserwacji stopnia zanurzenia.

  • Włosy niskoporowate – włosy pływa po powierzchni
  • Włosy średnioporowate – włos znajduje się pod woda w połowie szklanki
  • Włosy wysokoporowate – włos opada na dno

Można również wykonać ogólnodostępne w sieci ankiety, które za pomocą serii pytań na temat naszych włosów, określają typ porowatości. Jednak najdokładniejszym sposobem będzie skorzystanie z pomocy trychologicznej. Trycholog przy pomocy mikroskopu dokładnie zbada nasze włosy, oraz oceni ich stan oraz porowatość. W gabinecie trychologa możemy również uzyskac pomoc w dobranie odpowiedniej pielęgnacji.

Czy każdy może wdrożyć odpowiednią pielęgnacje włosów?

Odpowiednia pielęgnacja które jest dopasowana do porowatości włosów, może być stosowana u każdej osoby. Niezależnie od tego ile mamy lat, jakie włosy posiadamy każdy z nas może pielęgnować swoje włosy we właściwy sposób. Warto również pamiętać o odpowiedniej suplementacji i ochronie w sezonie letnim oraz zimowym. Wszystkie te czynniki pozwolą nam cieszyć się wymarzoną fryzurą, oraz  zdrowym i pięknym wyglądem włosów.

Comments are closed.