Kwas foliowy pełni istotną rolę w naszym organizmie. Najczęściej kojarzony jest z kobietami w ciąży oraz starającymi się o dziecko, jednak jego niedobór daje się we znaki każdemu z nas. Jeżeli meczy nas biegunka, drętwienie nóg, brak apetytu, zmęczenie oraz bladość, warto organizmowi dostarczyć witaminę B9.

Czym jest kwas foliowy?

Kwas foliowy jest to rozpuszczalna w wodzie witamina B9. Znajdziemy go też pod nazwą folan, folacyna, kwas pteroiloglutaminowy. Rola kwasu foliowego w organizmie: – udział w procesach metabolicznych człowieka – wytwarzanie czerwonych krwinek – regulacja wzrostu i funkcjonowania komórek – wsparcie rozwoju serotoniny ( tzw. hormon szczęścia) – zmniejszenie ryzyka nieprawidłowego zrostu cewy nerwowej oraz rozwoju chorób nowotworowych – regulacja stężenia homocysteiny ( aminokwas, który umożliwia regenerację uszkodzonych tkanek) – zapobieganie chorobom serca, udarom i wylewom – wpływa na prawidłowy rozwój układu nerwowego – regulacja poziomu cukru w organizmie.

Gdzie znajdziemy witaminę B9?

W jaki sposób uzupełniać niedobory tej witaminy? Witaminę B9 uzupełnimy dzięki owocom i warzywom. Znajduje się przede wszystkim w:

  • zielonych warzywach-  takich jak sałata, szpinak, brukselka, zielony groszek, szparagi
  • Kalafiorze
  • burakach
  • pomidorach

Jeżeli do naszej diety dołożymy pełnoziarniste pieczywo, jajka, orzechy oraz cytrusy zmniejszamy braki witaminy B9 w naszym organizmie. Ważne jest, abyśmy nie wystawiali owoców i warzyw na działanie wysokiej temperatury oraz światła. Zmniejszmy także obróbkę termiczną warzy i owoców, ponieważ wszystkie te czynniki wpływają na redukcję zawartości kwasu foliowego w pożywieniu. Wskazane jest przyjmowanie folacyny w formie suplementów, które są przyswajalne w 100%. Kwas foliowy,przyjmowany wraz z pożywieniem wchłaniany jest w przedziale 50-80%.

Wskazania i przeciwwskazania do przyjmowania kwasu foliowego

Witamina B9 wskazana jest dla osób z jej niedoborami. Osoby nadużywające alkoholu, nałogowi palacze, kobiety planujące ciążę oraz ciężarne najczęściej mają zwiększone zapotrzebowanie na kwas foliowy. Spożywamy go także, gdy mamy łuszczycę, anemię oraz nie tolerujemy glutenu ( tzw. celiakia). Nie zapominajmy, że z powodu złych nawyków żywieniowych oraz stresu każdy z nas może cierpieć na niedobory witaminy B9, dlatego warto przyjmować suplementy.

Do głównych przeciwwskazań suplementacji kwasu foliowego należą choroby nowotworowe. Witamina B9 bowiem może przyspieszyć zmiany nowotworowe, a co za tym idzie – pogorszyć stan zdrowia.

Wady i zalety stosowania kwasu foliowego.

Prawidłowa suplementacja kwasu foliowego, a także innych witamin, niesie ogrom korzyści dla naszego organizmu. Zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej, chorób serca i układu nerwowego. Działa krwiotwórczo, dlatego tak ważna jest suplementacja przy anemii. Zwiększa szansę na zajście w ciążę, a w jej trakcie zmniejsza ryzyko wystąpienia wad płodu. Poprawia pracę mózgu, wpływa korzystnie na nasze samopoczucie. Powoduje, że nie jesteśmy ospali i nie męczy nas drętwienie nóg.

Mimo ogromnej ilości korzyści płynących z przyjmowania kwasu foliowego, musimy uważać, żeby nie przesadzić z suplementacją. Nadmiar może doprowadzić do zaburzeń funkcjonowania układu immunologicznego. U osób z chorobami nowotworowymi, zauważono szybszy rozwój nowych zmian nowotworowych. Zbyt wysoka podaż witaminy, może ukryć niedobór witaminy B12. Możemy także, przeoczyć rozwijająca się anemię złośliwą. Zauważalny także, jest spadek formy psychicznej u osób starszych, oraz spowolniony rozwój mózgu u dzieci.

Jak suplementować kwas foliowy?

Lekarze rekomendują, aby przyjmować kwas foliowy w dawce 400 mikrogramów dziennie. Niewłaściwa dieta, życie w ciągłym biegu, stres. To wszystko działa niekorzystnie na nasz organizm. Prawidłowo zażywany kwas foliowy, wspomaga rozwój mózgu i hormonu szczęścia. Warto zastanowić się nad suplementacją, aby poprawić swoje samopoczucie oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnych chorób.

Comments are closed.