Trądzik młodzieńczy pojawia się u wielu nastolatków między 11. a 20. rokiem życia. Dzieje się to podczas dojrzewania dziewcząt – między 14. a 17. rokiem życia, i u dojrzewających chłopców – między 16. a 19.

Trądzik młodzieńczy

W większości przypadków trądzik pospolity przechodzi sam po kilku latach, choć nie można zapominać w tym czasie o odpowiedniej pielęgnacji skóry. Blizny po nim mogą bowiem szpecić dużo dłużej.

Do powstania trądziku przyczyniają się czynniki dziedziczne i hormonalne

Hormony, a konkretnie androgeny, pobudzone podczas dojrzewania wpływają na stan skóry. Głównym winowajcą w tym procesie jest jedna z form testosteronu, o nazwie dihydrotestosteron (DHT). Receptory DHT znajdują się właśnie w gruczołach łojowych i mieszkach włosowych. Przede wszystkim powiększają się gruczoły łojowe, które w dodatku produkują nadmierne ilości łoju. Pod wpływem hormonów zwiększa się także rogowacenie ujść mieszków włosowych. Wszystkie te czynniki ułatwiają bakterii Propionibacterium acnes zajęcie skóry. Wywołuje to reakcję zapalną i odpowiedź immunologiczną w postaci problemów z trądzikiem .

Trądzik młodzieńczy objawy

Pierwszym objawem jest zaskórnik, czyli krostka, która może mieć formę zamkniętą lub otwartą. Forma zamknięta to podskórna grudka, natomiast forma otwarta to krosta ropna .Z zaskórników otwartych tworzy się stan zapalny i trądzik zaczyna się rozprzestrzeniać, najczęściej w obrębie twarzy, pleców, ramion i dekoltu.

Główne przyczyny powstawania trądziku młodzieńczego

  • wzrost poziomu hormonu androgenu we krwi,
  • nadmierne rogowacenie w obrębie gruczołów łojowych i mieszków włosowych,
  • nadmierne gromadzenie się bakterii w obrębie gruczołów.

Jak poradzić sobie z lekkim trądzikiem?

Leczenie trądziku młodzieńczego powinno odbywać się pod kontrolą dermatologa. Składa się na nie kilka elementów: terapia farmakologiczna, zmiana nawyków żywieniowych oraz prawidłowa codzienna pielęgnacja cery. Metody wybierane są indywidualnie po uwzględnieniu stopnia nasilenia problemu i rodzaju zmian skórnych. Leczenie trądziku młodzieńczego jest procesem długotrwałym, wymagającym cierpliwości i systematyczności.

Leki na trądzik młodzieńczy mogą być miejscowe (wyłącznie do stosowania zewnętrznego) lub ogólne. Najczęściej konieczne jest wprowadzenie antybiotyku, który pomaga złagodzić stan zapalny.

Trądzik młodzieńczy – dieta

Prawidłowa dieta przy trądziku młodzieńczym również wspomaga proces leczenia, zaś niektóre pokarmy nasilają objawy choroby. Należy unikać produktów wysokoprzetworzonych, fast foodów, dużej ilości cukru, pikantnych przypraw i tłustych potraw. Do jadłospisu warto wprowadzić świeże owoce i warzywa, orzechy i ryby, oleje roślinne i produkty zbożowe. Należy także pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Preparaty kosmetyczne na trądzik młodzieńczy

Kolejnym bardzo ważnym elementem w walce z trądzikiem jest używanie odpowiednich preparatów kosmetycznych. Dobrze, jeśli preparaty na trądzik młodzieńczy zawierają składniki, które nie tylko pielęgnują, ale także leczą, poprawiają wygląd skóry i przyspieszają jej regenerację. Szczególnie zalecane są produkty z pantenolem i witaminą E. Ważne jest także nawilżenie i odbudowa naturalnej warstwy lipidowej. W tym celu kosmetyki na trądzik młodzieńczy powinny zawierać oleje roślinne (masło shea, olej z awokado) i glicerynę. Wskazane jest, by w składzie kremu na trądzik młodzieńczy był także cynk, który działa przeciwzapalnie, reguluje produkcję sebum i przyspiesza gojenie się zmian na skórze. Preparat powinien mieć wysoki wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF).

Comments are closed.