Rybia łuska jest dość ciężką i przewlekłą chorobą, której częścią są częste badania i wizyty u lekarzy. Choroba jest ciężka do wyleczenia, natomiast należy rozpocząć leczenie w celu zmniejszenia objawów i ograniczenia jej postępowania. Przyczyn choroby może być wiele i zaliczamy do nich odmianę nabytą lub mutację chromosomów. Pacjenci z rybią łuską mają często problemy z zaakceptowaniem swojej choroby i wyglądu skóry. W takiej sytuacji szczególnie ważne jest wsparcie bliskich, którzy będą wspierać go podczas leczenia.

Przyczyny choroby rybia łuska

Duża ilość przypadków choroby jest wywołana przez czynniki genetyczne. Wadliwe geny dziedziczone od rodziców spowodują wystąpienie choroby. U nosicieli wadliwych genów choroba może się nie rozwinąć. U bardzo osłabionych osób może wystąpić nabyta odmiana choroby. Do przyczyn możemy wówczas zaliczyć chorobę nowotworową, następstwo chorób wątroby lub zapalenie jelita grubego. Nowoczesne badania umożliwiają wykrycie dokładnych przyczyn choroby.

Objawy rybiej łuski

Powstanie zmian skórnych spowodowane jest przez nadmierną aktywność procesów dotyczących rogowacenia skóry. Osoby z rybią łuską mają w swoim naskórku białka zewnątrzkomórkowe, które powinny być usunięte podczas procesów przesuwania skóry. Przez nieprawidłowe oddzielenie zrogowaciałych warstw na skórze pojawiają się żółte lub brązowawe płytki. Pomiędzy łuskami występują rozpadliny. Objawy choroby występują zazwyczaj na kończynach, dłoniach, stopach i klatce piersiowej. Chorobę charakteryzuje okresowe zaostrzenie lub regres objawów.

Rybia łuska – diagnostyka choroby

Wykrycie choroby polega głównie na dokonaniu przez lekarza oględzin skóry.Przeprowadzony zostanie również wywiad lekarski, a lekarz zapyta o przypadki rybiej łuski w rodzinie. Lekarz zapyta również kiedy wystąpiły pierwsze objawy. Rybia łuska może być wykryta również dzięki badaniom genetycznym i analizie krwi.

Leczenie rybiej łuski

Lekarze stosują leczenie polegające na zmniejszaniu objawów choroby. Podczas leczenia miejscowego wykorzystuje się maści, które złuszczają naskórek. W preparatach znajdziemy kwas salicylowy i mocznik. Pielęgnacja skóry musi być jednak bardzo regularna i staranna-dzięki temu pacjent uzyska oczekiwane efekty. W niektórych przypadkach stosuje się doustne podanie retinoidów. Specjaliści podkreślają również dobroczynne działanie leków steroidowych. Pacjent z rybią łuską musi być pod stałą opieką dobrego specjalisty i regularnie uczęszczać na wizyty kontrolne.

Nowoczesne metody badań

Wiele klinik oferuje wykonanie nowoczesnych badań genetycznych. Polegają one na pobraniu krwi i wyizolowanie z niej DNA. Następnie tworzona jest tzw. biblioteka, a geny są analizowane. Raport z badania zawiera trzy grupy wariantów: potencjalnie patogennych, patogennych i nieznanej patogenności. Na podstawie analizy tych czynników zostaje postawiona diagnoza oraz wykrywa się przyczyny choroby. Część klinik w Polsce współpracuje z Instytutem Matki i Dziecka, który oferuje takie badania. Nowoczesne badania umożliwią zatem głębsze poznanie przyczyn choroby.

Comments are closed.